Навчальні матеріалиПоради батькам

Батьківська підтримка

Батьківська підтримка…
Коли вона допомагає, а коли заважає? Як правильно підтримати свою дитину? Чого не треба говорити на змаганнях? Як себе вести? Чи важлива дитині ваша присутність на змаганнях? Як правильно реагувати на програші дітей?

Змагання дуже важливі для дитини з усіх точок зору. По-перше, один змагальний день по своїй ефективності приблизно дорівнює місяцю тренувань. По-друге, змагання є вкрай важливими для дитини з психологічної сторони: це і випробування, і стресова ситуація, і нові досягнення, і пізнання перемог і поразок.

Дитина не повинна виступати на змаганнях самотужки, без підтримки з боку рідних. Тренер і друзі по команді, скільки б їх не було, ніколи не замінять батьків, які прийшли підтримати свою дитину. Дитині вкрай важливо ваше ставлення до його виступу, ваша оцінка, ваша реакція.

Під час змагань ваша дитина безліч разів кине погляд на вас, рідних йому людей, і всі ці рази ви повинні зустрічатися з ним очима, посміхатися, махати йому. Ваша підтримка повинна бути абсолютною і повною, але не нав’язливою. Якщо ж ви будете кричати, несамовито вболівати за дитину, що-небудь голосно радити — все це може лише нашкодити, збити дитини з темпу змагань, розбудувати і збентежити його.
Не втручайтеся в змагальний процес. Те, що і як потрібно робити, повинні вирішувати двоє: тренер і ваша дитина.

Пам’ятайте, що в дитячому віці немає помилок — є лише отримання досвіду. Ваша дитина зараз повинна в першу чергу отримувати досвід, а не приносити додому медалі та нагороди.
Після змагань,перш ніж звинуватити юного спортсмена в невмінні бути сильним і наполегливим, поставте себе на його місце, згадайте себе в дитинстві. Будь-які змагання – це стрес, який дитина повинна поступово вчитися долати.
Ні в якому разі не сваріться в разі поразки. Якщо в перший раз це просто принесе додаткові негативні емоції дитині, то на наступних змаганнях дитина буде просто боятися програти через те, як ви реагуєте на його виступи. А ось це вже страшно.
Одне з головних правил — ви повинні схвалювати не факт перемоги, а прагнення до неї. Іншими словами, ви повинні ставити характер, емоції, людські якості, вище зовнішніх категорій — медалей, кубків, грамот, перемог. «Ти молодець, що переміг. Але головне — як ти прагнув до цієї перемоги! З яким завзяттям хотів перемогти! Я пишаюся тобою!»
Спробуйте замінити «Ти сьогодні виступав погано» на «Так, ти сьогодні не дуже добре виступав, але ти все одно старався. Головне, зроби висновки, чому виступ був невдалим. Ти в силах поступово виправити свою техніку».
Поясніть дитині, що у всіх іноді трапляються невдачі. Дайте їй зрозуміти, що помилки допомагають людині вчитися і ставати краще.


Якщо дитина не досягла мети, це не означає, що вона не досягла нічого. Адже, в будь-якому випадку, і в разі успіху, і в разі невдачі спортсмен отримав досвід.
Намагайтеся бути об’єктивними в оцінці спортивних можливостей вашої дитини, не кожен стає чемпіоном країни або Олімпійським чемпіоном.
Не треба порівнювати свою дитину з іншими спортсменами, краще заохочувати порівняння її з самою собою, з її успіхами тиждень тому, рік назад.
Дитячі змагання це в першу чергу заходи, що дозволяють дитині розкрити свій внутрішній світ, продемонструвати світу (а батьки для маленької дитини — це як мінімум половина цього самого світу, якщо не він весь) свої якості та вміння, показати те, чого вона встигла досягти на поточному етапі свого життя.
І пам’ятайте: ваша дитина- це не ви. В неї свої мрії. Дивіться на неї з любов’ю. Де потрібно- підкажіть, де не потрібно – відпустіть.
І найголовніше: не забувайте дякувати своєму тренеру, адже вдячність – це емоційна зарплата тренера. Цінуйте його, ви – одна команда!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *