КаратеНавчальні матеріалиПоради батькам

Чому повага так важлива в карате та як її виховати?

Коли ми замислюємося над тим, що наші діти мають поважати старших за віком або статусом, то нам здається, що це лише данина соціальним нормам, прийнятим у суспільстві. Насправді це не зовсім так. Повага до старших – важлива складова виховання особистості дитини. Як же виховується повага на заняттях карате?

Карате починається і закінчується ввічливістю. Дотримання етикету карате з першого ж заняття виховує в дітей ввічливість та повагу, що є дуже важливим у вихованні гармонійної особистості.

За давніми традиціями Окінави все починається і закінчується укліном. В карате – до відбувається те ж саме – карате починається і закінчується укліном. “Рей”, що буквально означає “уклін”, це знак поваги, який має йти від серця. Перший урок в карате починається з вивчення і пояснення значення укліна (Рей). Такі команди, як “Шомен- ні -Рей” (уклін священному місцю в Додзьо, засновникам школи), “Сенсей -ні- Рей” (уклін Сенсею), “о – Тагай – ні – Рей” (уклін партнерам та своїй праці) – діти чують та виконують з першого дня.В подальшому уклін використовується постійно. Практично, Рей – це формальна церемонія, коли дві людини, які знаходяться один навпроти одного, обмінюються знаками взаємної довіри та поваги. Тому, при вході в Додзьо, виконуючи уклін, каратека висловлює свою повагу до місця, де він отримує нові знання, до Сенсея- людини, яка передає йому ці знання, до людей, які поділяють його інтереси та навчаються разом із ним.

Відношення до Додзьо характеризує відношення до карате вцілому. Тому що Додзьо (в перекладі з японської “місце, де шукають шлях”) – це священне місце, невід’ємною частиною якого є дисципліна, повага до вчителя та старших поясів. Учні повинні шанувати та поважати Додзьо: при вході в нього потрібно мати охайний вигляд, бути скромним та своєю поведінкою та діями демонструвати бажання займатися. Додзьо – це місце, де тренуються фізично і духовно.

Щоб зорієнтуватися на довгому й важкому Шляху вивчення мистецтва карате, необхідно суворо дотримуватись правил поведінки в залі карате:

– бути завжди ввічливим з вашим Вчителем, старшими учнями і старшими по віку;
– не знаходитись в Додзьо у вуличному взутті та головному уборі;
– тримати себе, свою форму – кімоно (каратегі) та екіпірування у чистому та акуратному стані. Неохайна форма вказує на недбале та неповажне ставлення учня до вчителя, товаришів та Додзьо;
– коли тренер дає пораду – слухати уважно і щиро;
– працювати на повну силу, негайно реагуючи на команду Сенсея, голосно вимовляючи “Хай, Сенсей”. Повільне або байдуже реагування вважається нечемним;
– не виходити із залу без дозволу;
– не відволікатися на сторонні теми, не розмовляти, не сміятися, а бути повністю зосередженими на процесі тренування;
– по закінченні заняття – етикет прощання, коли кожен учень висловлює подяку Сенсею, товаришам, кажучи: “Арігато гозаїмашіта” (дякую за навчання).

Це тільки частина правил етикету, які виховують у дітей взаємодовіру, доброзичливість, розуміння та повагу.
“Тримайте свою голову низько (будьте скромні), погляд високо (будьте чистолюбні), будьте стримані в словах (контролюйте сказане) і добрими в серці (ставтеся до інших з повагою та доброзичливістю).”Далі буде…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *