Дан (яп. «ступінь», «сходинка», «ранг») — ступінь в японських бойових мистецтвах, зокрема в айкідо, дзюдо, карате. Сходинки йдуть одна за одною, і не можна подолати цю відстань одразу. Для того, щоб зробити крок на сходинку вище, треба обов’язково пройти попередні.
Ранги показують прогрес каратеки. Вони водночас є нагородою за виконану роботу та заохоченням для подальшої праці. Справжній каратека повинен пройти перші 9 КYU (КЮ), а потім отримати можливість здавати екзамени на 1 DAN (Дан) – чорний пас. На відміну від КЮ, нумерація ДАНів йде від 1 до 10.
До 1 ДАНу каратека «будує» для себе технічну базу, до 2 ДАНу він її ускладнює та вдосконалює. Той, хто має 3 ДАН повинен знати всю техніку та всі КАТА своєї школи. До 4 ДАНу каратека відточує свою техніку, удосконалює свій стиль.
Для володарів 4, 5 та 6 ДАНів карате здебільшого стає основною професією, смислом усього життя. Вони викладають у школах карате і носять звання «ренсі» – тренера- наставника. Майстри наступних двох ДАНів (7 та 8) вважаються носіями традицій своїх шкіл. Їх називають «кьосі»- наставники. Вони очолюють великі школи, консультують, входять до складу суддівських колегій.
Більш високі ДАНи отримують за особливі заслуги в карате. Володарів вищих ДАНів вважають носіями вищої духовної мудрості бу-до, яку можна осягнути тільки з роками, тому ніколи ще вищі ДАНи не були присвоєні молодій людині, навіть якщо вона наділена незвичайними фізичними здібностями та має чудову технічну підготовку.
Термін «ДАН» був придуманий Хонімбо Досаку, професійним гравцем в «Го».
В Будо систему рангів КЮ – ДАН ввів Дзігоро Кано, засновник дзюдо. Спочатку Кано присудив Шодан (перший ранг) двом своїм кращим учням Сіро Сайго и Цунедзіро Томіта в 1883 році. Паси (обі) черного кольору Кано ввів з 1886 року.
Система «ДАН»:
- Шодан \shodan\ Sempai
- Нідан \nidan\ Sempai
- Сандан \sandan\Sensei
- Йондан \yodan\ Sensei
- Годан \godan\ Shihan
- Рокудан \rokudan\ Shihan
- Нанадан, Шичидан \nanadan, shichidan\ Shihan
- Хачідан \hachidan\ Hanshi
- Кудан \kudan| Hanshi
- Дзюдан \jūdan\ Meijin

Слід завжди пам’ятати, що розряд не додає значущості людині, а сама ЛЮДИНА додає цінності розряду, і що ДАНи не купують, а отримують в нагороду за реальну постійну працю.