КаратеНавчальні матеріали

Що означає ДАН в карате

Дан (яп. «ступінь», «сходинка», «ранг») — ступінь в японських бойових мистецтвах, зокрема в айкідо, дзюдо, карате. Сходинки йдуть одна за одною, і не можна подолати цю відстань одразу. Для того, щоб зробити крок на сходинку вище, треба обов’язково пройти попередні.
Ранги показують прогрес каратеки. Вони водночас є нагородою за виконану роботу та заохоченням для подальшої праці. Справжній каратека повинен пройти перші 9 КYU (КЮ), а потім отримати можливість здавати екзамени на 1 DAN (Дан) – чорний пас. На відміну від КЮ, нумерація ДАНів йде від 1 до 10.

До 1 ДАНу каратека «будує» для себе технічну базу, до 2 ДАНу він її ускладнює та вдосконалює. Той, хто має 3 ДАН повинен знати всю техніку та всі КАТА своєї школи. До 4 ДАНу каратека відточує свою техніку, удосконалює свій стиль.

Для володарів 4, 5 та 6 ДАНів карате здебільшого стає основною професією, смислом усього життя. Вони викладають у школах карате і носять звання «ренсі» – тренера- наставника. Майстри наступних двох ДАНів (7 та 8) вважаються носіями традицій своїх шкіл. Їх називають «кьосі»- наставники. Вони очолюють великі школи, консультують, входять до складу суддівських колегій.

Більш високі ДАНи отримують за особливі заслуги в карате. Володарів вищих ДАНів вважають носіями вищої духовної мудрості бу-до, яку можна осягнути тільки з роками, тому ніколи ще вищі ДАНи не були присвоєні молодій людині, навіть якщо вона наділена незвичайними фізичними здібностями та має чудову технічну підготовку.
Термін «ДАН» був придуманий Хонімбо Досаку, професійним гравцем в «Го».

В Будо систему рангів КЮ – ДАН ввів Дзігоро Кано, засновник дзюдо. Спочатку Кано присудив Шодан (перший ранг) двом своїм кращим учням Сіро Сайго и Цунедзіро Томіта в 1883 році. Паси (обі) черного кольору Кано ввів з 1886 року.

Система «ДАН»:

  1. Шодан \shodan\ Sempai
  2. Нідан \nidan\ Sempai
  3. Сандан \sandan\Sensei
  4. Йондан \yodan\ Sensei
  5. Годан \godan\ Shihan
  6. Рокудан \rokudan\ Shihan
  7. Нанадан, Шичидан \nanadan, shichidan\ Shihan
  8. Хачідан \hachidan\ Hanshi
  9. Кудан \kudan| Hanshi
  10. Дзюдан \jūdan\ Meijin

Слід завжди пам’ятати, що розряд не додає значущості людині, а сама ЛЮДИНА додає цінності розряду, і що ДАНи не купують, а отримують в нагороду за реальну постійну працю.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *